At finde et nyt navn til det 116 år gamle selskab har ikke været nemt, men det er den helt rigtige beslutning for selskabet, fortæller Irene Andreasen, adm. direktør i Gartnernes Forsikring:
“ Det fremkalder naturligt mange følelser og overvejelser, når man skal finde et nyt navn til et 116 år gammelt selskab. Derfor har vi også taget os god tid til beslutningen og gjort os grundige overvejelser, men nu er tiden inde, og det har vi heldigvis haft fuld opbakning til hele vejen igennem fra vores delegeretforsamling – og det fortæller mig, at det er den helt rigtige beslutning for vores selskab. ”
Irene Andreasen fortæller, at man trods navneskiftet fortsat vil have tætte bånd til gartnerier og det grønne erhverv, men hun understreger også, at et nyt og mere inkluderende navn er en forudsætning for, at man også fremover kan drive en sund forretning, som også har et stærkt nichetilbud:
“ Gartnerne er vores ophav og en vigtig del af vores historie, og derfor vil vi fortsat være tæt knyttet til det grønne erhverv, som vi fortsat ønsker at kunne tilbyde vores særlige ekspertise på dette område. Men for at kunne drive et selskab, som også har en nicheforretning, er det en forudsætning, at vi har en vis størrelse. Et vigtigt led i dette er, at vi kan være relevante for en bredere kundegruppe – og i den sammenhæng signalerer navnet ”Gartnernes Forsikring” lidt en ”lukket klub". ”
Navnet ”Spira Forsikring” er netop valgt ud fra præmissen om, at det skal viderebære selskabets grønne historie, men at det samtidig er mere inkluderende, fortæller Irene Andreasen:
“ Spira Forsikring indkredser for os essensen af alt det, vores selskab er og skal være i fremtiden. Det omfavner vores fortid og bringer samtidig et friskt pust ind, starten på en ny cyklus. Det er et navn, som alle nuværende kunder bedre vil kunne spejle sig i, og som samtidig kan gøre os attraktive for en bredere kundegruppe. Vigtigst af alt udelukker navnet ikke nogen. ”
Med vedtagelsen af et navneskifte på årets generalforsamling d. 19. marts, er det første vigtige skridt mod et nyt navn nu taget. Nu kan forberedelserne til navneskiftet gå i gang – et navneskifte, som efter planen rulles ud i efteråret 2025.
Kunder og samarbejdspartnere vil modtage grundig information om det kommende navneskifte, når tiden nærmer sig, men adm. direktør Irene Andreasen kan allerede nu forsikre kunder m.fl. om, at man kan være helt tryg ved, at det 116 år gamle, kundeejede forsikringsselskab trods et kommende navneskifte fortsat vil være det samme jordnære og nærværende selskab som hidtil:
“ Selvom vi skifter navn, er vi stadig det samme forsikringsselskab som hidtil. Vi vil fortsat være det samme kundeejede selskab som før, og som kunde i Gartnernes Forsikring kan man altså være helt tryg ved, at hverken vores værdier eller vores tilgang til kunderne ændrer sig, når vi skifter navn til Spira Forsikring. For nok er navnet nyt, men vi forbliver det samme jordnære og nærværende forsikringsselskab, som vi har været siden 1908. ”